Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Polacy w Auschwitz

W roku trzech ważnych rocznic – osiemdziesiątej deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz oraz deportacji Witolda Pileckiego, który trafił do obozu z misją wywiadowczą i założył w nim ruch oporu a także siedemdziesiątej piątej oswobodzenia obozu przez Armię Czerwoną – Stowarzyszenie Auschwitz Memento przygotowało dla Państwa projekt „Polacy w KL Auschwitz”.

Stworzyliśmy dla Was słuchowisko dokumentalne „Pierwsi w Auschwitz” o pierwszych polskich więźniach obozu oraz literacką opowieść o Marianie Kołodzieju, więźniu z pierwszego transportu, autorze niezwykłej wystawy „Labirynty. Klisze pamięci”, chyba najbardziej poruszającego i kompletnego dzieła artystycznego opowiadającego o świecie Auschwitz (możecie wybrać się na wirtualny spacer po tej wystawie). Dajemy Wam także możliwość obejrzenia filmów dokumentalnych (nagradzanych na międzynarodowych festiwalach) opowiadających o sensacyjnych ucieczkach z obozu oraz poznania losów świadków historii.

Józef Szajna, wielki artysta i były więzień obozu Auschwitz mawiał: „Ja nie mogę zapomnieć, a inni nie chcą pamiętać”. Pamiętajmy…

Szczegóły: