Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Programy kulturalno-edukacyjne na lata 2019-2021

8 sierpnia 2019

Szanowni Państwo,

 W imieniu Stowarzyszenia Auschwitz Memento pragnę przedstawić ofertę programów kulturalno-edukacyjnych, które Stowarzyszenie – w ramach działalności statutowej – realizować będzie w latach 2019 – 2021. Proponujemy formułę pokazów autorskich – sprawdzoną i udoskonaloną w trakcie ponad 200 pokazów w całej Polsce – atrakcyjną dla widzów, skłaniającą do refleksji, niosącą sporą dawkę wiedzy i dobrych emocji. Oddziaływanie na uczestników organizowanych przez nas pokazów jest bardzo szerokie: popularyzujemy postaci jednych z największych polskich bohaterów i system wartości, który był im bliski, przypominamy zapomnianą historię, popularyzujemy aktywność obywatelską.

Forma programu: autorski pokaz filmu

Formuła proponowanych przez nas pokazów autorskich wynika z praktyki licznych spotkań z widzami i zawiera różnorodne elementy wzajemnie się uzupełniające:

  • słowo wstępne – prelekcja autora; prelekcja nie jest wykładem, ale zajmującą, wciągającą, emocjonalna opowieścią, odwołującą się często do doświadczeń jednostkowych i dostosowana do poziomu widowni (20 – 40 minut w zależności od oczekiwań organizatorów)
  • projekcja filmu – historyczne filmy dokumentalne w atrakcyjnej fabularyzowanej formule (czas trwania: 40 – 80 minut)
  • podsumowanie na zasadzie rozmowy z uczestnikami (forma pytań i odpowiedzi).

Czas trwania programu: 90 – 120 minut (w zależności od wybranego filmu i oczekiwań organizatorów).

Preferowani odbiorcy:

  • uczniowie szkół podstawowych (klasy V – VIII) oraz średnich – filmowa lekcja historii
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Dyskusyjne Kluby Filmowe
  • otwarte pokazy dla wszystkich zainteresowanych

Koszty i terminy:

W sprawie ustalenia terminów i kosztów spotkań prosimy o kontakt: stowarzyszenieam@gmail.com

Wymagania techniczne:

Filmy są na nośniku DVD, więc wymogi sprzętowe są niewielkie: projektor, komputer z zainstalowanym programem do odtwarzania filmów dvd (znakomicie sprawdza się darmowy program VLC) lub odtwarzacz dvd, nagłośnienie, jeden mikrofon.

Czas trwania programu:

W każdym roku od 15 stycznia do 15 czerwca oraz od 15 września do 15 grudnia.

Ilość autorskich pokazów w danym roku kalendarzowym jest ograniczona do 60. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Opis programów:

2019

Program „Dla Niepodległej. Losy Polaków w czasie II Wojny Światowej”

W związku z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej przygotowaliśmy program, który w przystępnej formie opowiada o tragicznym, ale i heroicznym polskim doświadczeniu – zmaganiu się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Odwołujemy się do przykładów jednych z największych polskich bohaterów rotmistrza Witolda Pileckiego oraz majora Jana Wawrzyczka.

Filmy do wyboru: „Pilecki”, „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Nieobojętni”.

2020

W związku z 80. rocznicą założenia przez Niemców obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz 75. rocznicą oswobodzenia tego obozu proponujemy dwa programy.

Pierwsi w Auschwitz. Polacy wobec niemieckiego terroru”

Opowieść o Polakach, pierwszych ofiarach tego największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wykorzystujemy wiedzę wynikającą z zarejestrowania niemal stu relacji byłych więźniów obozu, opowiemy m.in. o wielkich artystach Józefie Szajnie i Marianie Kołodzieju, którzy trafili do obozu jako nastoletni młodzieńcy, o Jerzym Bieleckim, który uciekł z obozu w przebraniu esesmana i wyprowadził więźniarkę – Żydówkę, w której się zakochał, o Henryku Mandelbaumie, którego zmuszono do pracy w Sonderkommando przy obsłudze zagłady Żydów…

Filmy do wyboru: „Pilecki”, „Świadkowie”, „Lustro”, „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy.

Ochotnik do Auschwitz. Armia Krajowa wobec Auschwitz”

Opowieść o niezwykłych bohaterach, żołnierzach Armii Krajowej, którym przyszło wykonywać swe zadania bojowe w Auschwitz lub w jego pobliżu. To pasjonująca opowieść o Witoldzie Pileckim, który trafił do Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, prowadził działalność wywiadowczą, po czym uciekł z obozu i próbował nakłonić dowódców Armii Krajowej do wyzwolenia obozu a także o majorze Janie Wawrzyczku, który założył niezwykły oddział partyzancki „Sosienki. Wawrzyczek zorganizował najwięcej ucieczek z obozu, a pod koniec wojny w jego zbrojnym oddziale walczyło kilkudziesięciu uciekinierów z Auschwitz.

Filmy do wyboru: „Pilecki”, „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Lustro”, „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego”.

2021

W związku z 80. rocznicą męczeńskiej śmierci w KL Auschwitz św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz 120. rocznicą urodzin Witolda Pileckiego proponujemy dwa programy.

Nieobojętni. Kto ratuje jedno życie…

Opowieść o dobrych ludziach w czasach nieludzkich i w miejscu przypominającym piekło na Ziemi, o świętym Maksymilianie, który uczynił ofiarę z własnego życia i dobrowolnie poszedł na śmierć głodową, by ocalić jednego ze współwięźniów oraz o innych zapomnianych bohaterach, zwykłych ludziach gotowych do największych poświęceń, by nieść pomoc bliźnim, m.in. o Wawrzyńcu Kuligu, który dobrowolnie udał się do obozu KL Auschwitz, licząc na to, że Niemcy uwolnią jego żonę, która była w zaawansowanej ciąży. Wawrzyniec został zgładzony, ale jego żona przeżyła i urodziła syna, któremu dała na imię Wawrzyniec…

Filmy do wyboru: „Nieobojętni” plus „Między piekłem a niebem”.

Śladami Witolda Pileckiego

Opowieść o życiu Witolda Pileckiego. Opowiadamy o nim nie tylko jako o bohaterze, ale przede wszystkim człowieku, o wartościach, które go ukształtowały i kształtują jego dzieci i wnuki.

Filmy do wyboru: „Pilecki”, „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego”.

Opis filmów:

Pilecki” (80 minut)

Fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Przedstawia historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza wcielił się Marcin Kwaśny. W kinach film „Pilecki” zobaczyło ponad 150 tysięcy widzów. Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki” będącej zbiórką publiczną zorganizowaną przez nasze stowarzyszenie. Inicjatywa „Projekt: Pilecki” zdobyła łącznie pięć wyróżnień. Muzeum Historii Polski uznało nas za „Historyczne Wydarzenie Roku 2014” w kategorii „Edukacja i Multimedia”, podczas Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2015” w Częstochowie film „Pilecki” zdobył Grand Prix. Doceniła naszą działalność również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu za „Cenne inicjatywy, pomysły, akcje społeczne, które spotkały się z wielkim oddźwiękiem społecznym”. Kapituła nagrody „Strażnik Pamięci 2015” nominowała nas w kategorii „Instytucja” za „Skuteczne zorganizowanie zbiórki publicznej na produkcję fabularyzowanego dokumentu „Pilecki””. Marszałek Województwa Małopolskiego nominował nas do nagrody „Kryształy soli”.

„Nieobojętni” (45 minut)

Reżyseria: Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl, Narrator: Marek Zając, Produkcja: Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Auschwitz Memento

NIEOBOJĘTNI to fabularyzowany dokument opowiadający nieznaną historię działań Armii Krajowej (przede wszystkim oddziału „Sosienki” i „Garbnik”) i zwykłych mieszkańców Oświęcimia i okolic niosących ofiarną pomoc więźniom KL Auschwitz. Współorganizowanie ucieczek z obozu, ofiarne dostarczanie żywności i lekarstw z narażeniem życia swoich rodzin, niezwykłe partyzanckie akcje – to fakty, które do tej pory nie przedarły się do szerokiej świadomości historycznej Polaków – teraz można zobaczyć je na ekranie. Poprzez meandry tych tragicznych wydarzeń oprowadza widza Marek Zając – znany historyk i publicysta telewizyjny i prasowy, a oprócz aktorów zawodowych w filmie wystąpili potomkowie tych, których dotknęła bezpośrednio opowiadana historia. Atrakcyjne zdjęcia lotnicze oraz dramatyczne sceny fabularyzowane z czasów okupacyjnej rzeczywistości zestawione z malowniczymi obrazami Ziemi Oświęcimskiej oraz emocjonalna muzyka pozwalają spojrzeć widzowi w każdym wieku na opowiadaną historię z pełnym zaangażowaniem i pobudzić go do myślenia.

Film zdobył I Nagrodę w kategorii „Programy telewizyjno-edukacyjne” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym KSF NIEPOKALANA 2018 oraz I Nagrodę dla filmów pokazujących losy Polaków Na XIII Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2018”.

Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” (55 minut)

Fabularyzowany film historyczny w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, opowiadający w niezwykle atrakcyjny i dynamiczny sposób historię Armii Krajowej działającej pod drutami Auschwitz oraz mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy ryzykując własne życie pomagali więźniom obozu. Z recenzji: „Przez 5 lat walczyli z niemieckim okupantem pod drutami Auschwitz. Pomagali więźniom. Informowali świat o niemieckich zbrodniach. Co trzecia udana ucieczka z obozu była ich dziełem. Partyzanci oddziału Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem porucznika Jana Wawrzyczka ps. „Danuta”, „Marusza”. Po wojnie nękani przez NKWD i UB, przez komunistyczną propagandę odarci z zasług i zepchnięci w niepamięć. Nie mają nawet notki w Wikipedii. Po raz pierwszy prawdziwi bohaterowie mają możliwość pokazania światu, jak wyglądało życie w cieniu Auschwitz. Nikt wcześniej nie podjął tego tematu w polskim filmie”.

Lustro” (50 minut)

Fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla opowiada o losach Edwarda Padkowskiego, który jako student był żołnierzem w Legii Akademickiej, brał udział w wojnie obronnej w okolicach miasta Włodzimierz. Po napaści Armii Czerwonej na Polskę 9 pułk piechoty, w którym służył Padkowski, przeprawił się na Lubelszczyznę. W bitwie z Niemcami pod wsią Zwola Padkowski został ciężko ranny i trafił do szpitala polowego w Zamościu. Kiedy po zajęciu miasta Sowieci zaczęli wywozić na Wschód wszystkich polskich żołnierzy zdolnych do poruszania się, Padkowski uciekł ze szpitala. W tym czasie jego ojciec – wypędzony przez Ukraińców ze wsi Bohorodyca – znalazł schronienie w Hrubieszowie. Tam też trafił Edward Padkowski. Natychmiast wstąpił do konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, wojskowej organizacji Stronnictwa Narodowego, włączonej później po rozkazie gen. Sikorskiego do Armii Krajowej.

W maju 1941 roku nastąpiła wpadka. Padkowski wraz z kilkoma kolegami z NOW został aresztowany za kolportaż tygodnika „Walka” i osadzony na Gestapo w Hrubieszowie, skąd po brutalnym śledztwie przewieziono go do więzienia na Zamku Lubelskim. 25 maja 1941 roku deportowany został do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16366. Członek konspiracji obozowej, który w 1944 roku zbiegł z Auschwitz.

Film zdobył I Nagrodę w kategorii „Dokument historyczny” na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017 oraz wyróżnienie na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”.

Autorzy/Prelegenci:

Bogdan Wasztyl – dziennikarz, czołowy publicysta „Dziennika Polskiego” (1990-2006), redaktor naczelny miesięcznika „Dialog-Pheniben” (2006-2008), dyrektor i redaktor naczelny TVP Kraków (2009-2010, 2017- 2019), trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, laureat Nagrody Pro Publico Bono, laureat Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i wielu innych nagród dziennikarskich. Autor, współautor, redaktor i wydawca m.in. książek „Kto ratuje jedno życie”, „Ochotnik do Auschwitz”, „Chorzowianie w KL Auschwitz”, „Za wiarę”, „Pilecki. Śladami mojego taty”, „Pierwsi w Auschwitz”, „W cieniu Auschwitz”. Scenarzysta, reżyser i producent filmowy, współautor filmów dokumentalnych „Pod Giewontem”, ”Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Ucieczka z piekła”, „Pilecki”, „Lustro”, „Nieobojętni”. Autor projektów „Oświęcimska Dekada 1938 – 1948”, „Póki żyjemy…”, „Auschwitz. Blisko domu”, „Auschwitz. Memento”, „Projekt Pilecki”, „Podróże z Pileckim”, „Cena Wolności”. Odznaczony Medalem Pro Patria przez Ministra – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (2018).

Mirosław Krzyszkowski – od wielu lat pracuje jako redaktor dla znanych polskich wydawnictw. Zajmuje się także reklamą, projektuje okładki książek, foldery, multimedia i grafikę do stron internetowych. Dla potrzeb swoich projektów fotografuje i realizuje reklamowe klipy filmowe. Prowadził swoje wydawnictwo i jest także autorem książek dla dzieci i dorosłych („Góra Skarbów”; „Opowieść o świętym Mikołaju, czyli kim był naprawdę”; „O spóźnionym Aniołku, czyli skąd się wzięła Gwiazdka”; „Okulary szczęścia”; „Droga krzyżowa wątpiącego”), współautor książki „Pilecki. Śladami moje taty”. Od paru lat zajmuje się także filmem dokumentalnym. Wyprodukował i zrealizował takie dokumenty, jak „Moja ikona” i „ Być”. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento realizował takie dokumenty, jak „Siostrzyczka”, „pod Giewontem”, „Tajemnice lasów Piaśnicy”,” Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Ucieczka z piekła” , „Pilecki”, ”Lustro”.

Marcin Dziubek – historyk, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nauczyciel historii w oświęcimskim „chemiku”, pasjonat historii. Napisał kilkanaście publikacji z zakresu historii regionalnej, w tym Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim” 1937–1939”, „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz”. Jako prezes Towarzystwa Miłośników Bielan był inicjatorem budowy jedynego pomnika poświęconego pamięci żołnierzy AK „Sosienki” w Bielanach. Wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Rekonstrukcji Historycznej Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”. Jako rekonstruktor brał również udział w produkcjach filmowych Stowarzyszenia Auschwitz Memento Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Pilecki”, „Lustro”.

Informacja o Stowarzyszeniu Auschwitz Memento:

Stowarzyszenia Auschwitz Memento od wielu lat realizuje swoją misję starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi, totalitarnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadamy historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu, takie, odnośnie których mamy głębokie przekonanie, że jeśli my ich nie opowiemy, to już być może nikt tego nie zrobi. Nasz trud został doceniony nagrodą Wydarzenie Historyczne Roku 2014 za akcję PROJEKT: PILECKI w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski a także nominacją do prestiżowej nagrody Strażnik Pamięci 2015.

Z powodzeniem realizujemy społeczno-historyczne projekty, w ramach których powstały także liczne produkcje filmowe prezentowane na pokazach publicznych i w kanałach telewizji publicznej oraz platformach komercyjnych. W ramach tych projektów budowane są także strony internetowe zawierające liczne informacje i nagrane relacje świadków historii dostępne dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy historycznej i jej rozpowszechnianiem, organizujemy także pokazy i spotkania autorskie połączone z opowieścią o największych polskich bohaterach. Z naszych doświadczeń i spotkań z widownią wynika, że tworzone przez nas projekty i filmy trafiają także do młodego widza, gdyż staramy się posługiwać nowoczesną formą przekazu (fabularyzowane sceny filmowe) i nowoczesną (w tym także rockową) muzyką. W nasze projekty angażują się całe pokolenia: od dziadków po kilkunastoletnich wnuków.

Najbardziej znanym naszym przedsięwzięciem jest akcja PROJEKT: PILECKI. W jej ramach zrealizowaliśmy film dokumentalny UCIECZKA Z PIEKŁA. ŚLADAMI WITOLDA PILECKIEGO, wydaliśmy płytę ROTMISTRZ zespołu rockowego Forteca, książkę PILECKI. ŚLADAMI MOJEGO TATY (Wydawnictwo Znak Horyzont, książka dostępna jest w największych księgarniach) oraz zrealizowaliśmy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny PILECKI, którego premiera odbyła się 25 września 2015 roku w kinie „Wisła” w Warszawie a na specjalny pokaz dla kombatantów w Muzeum Powstania Warszawskiego przybył Prezydent RP Andrzej Duda. Film, który jest fabularyzowanym dokumentem i powstał na minimalnym budżecie pochodzącym wyłącznie ze składek obywateli, trafił do regularnej dystrybucji kinowej i osiągnął wynik ponad 160 tysięcy widzów, co plasuje tę produkcję na 11 miejscu wśród najpopularniejszych polskich filmów 2015 roku i pozwala nazywać hitem kinowym. Film zdobył Grand Prix na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie ojczyzny” oraz I Nagrodę w kategorii dokumentów fabularyzowanych na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów”.

Ważnym elementem działalności Stowarzyszenia jest popularyzacja historii poprzez przedsięwzięcia kulturalne. Współpracujemy ze szkołami, ośrodkami szkolenia nauczycieli, wyższymi uczelniami i szeregiem innych instytucji. Wielką wagę przykładamy do współpracy z mediami. W ciągu 3 lat o akcji PROJEK: PILECKI ukazało się ponad 2 tysiące materiałów dziennikarskich (w tym w największych polskich mediach) a materiał filmowy z premiery filmu trafił do głównego wydania Wiadomości TVP. Nasza aktywność w Internecie sprawia, że strony internetowe Stowarzyszenia są chętnie odwiedzane, a profile facebookowe prowadzone przez nas (Armia Krajowa i Projekt: Pilecki) trafiają do 100 tysięcy internautów.

Najważniejsze nagrody Stowarzyszenia Auschwitz Memento:

  • 2018 – Na 6. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” wyróżnienie dla filmu „Nieobojętni”
  • 2018 – odznaczenie Marcina Dziubka i Bogdana Wasztyla Medalem Pro Patria przez ministra-szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
  • 2018 – nagroda „Śladem Pileckiego” przyznawana osobom i organizacjom zaangażowanym w popularyzacje postaci Rotmistrza przez Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
  • 2018 – I nagroda dla filmu „Nieobojętni” w kategorii PROGRAMY TELEWIZYJNO-EDUKACYJNE na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym KSF NIEPOKALANA 2018
  • 2018 – I Nagroda dla filmów pokazujących losy Polaków żydowskiego pochodzenia dla filmu Nieobojętni na XIII Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2018
  • 2017 – I nagroda w kategorii „Dokument Historyczny” za film ” Lustro” na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017
  • 2016 – I nagroda w kategorii „fabularyzowany film dokumentalny” dla filmu „Pilecki” przyznana przez jury XXXI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2016
  • 2016 – Nagroda Starosty Oświęcimskiego
  • 2015 – nominacja w kategorii „Instytucja” „Strażnik Pamięci 2015” organizowanym przez tygodnik „Do Rzeczy”; uroczysta gala na Zamku Królewskim w Warszawie z udziałem najwyższych władz RP
  • 2015 – film „Pilecki” zdobył na 10. Polonijnym Festiwalu Multimedialny „Polskie Ojczyzny 2015” w Częstochowie Grand Prix
  • 2015 – Nominacja do nagrody „Kryształy Soli” dla Stowarzyszenia Auschwitz Memento w konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego
  • 2015 – film „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” został zakwalifikowany do konkursu głównego III Zamojskiego Festiwalu Filmowego
  • 2015 – Projekt: Pilecki uznany za ” Wydarzenie Historyczne Roku 2014″ w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski
  • 2007 – Nagroda Pro Publico Bono za najlepsze inicjatywy obywatelskie za Projekt „AUSCHWITZ. MEMENTO – multimedialne archiwum”

Kontakt w sprawie pokazów:

stowarzyszenieam@gmail.com

Z poważaniem

Paulina Wądrzyk
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Auschwitz Memento