Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Tadeusz Jędrysik ps. „Korteza” zbierał materiały wywiadowcze na temat więźniów oraz załogi SS podczas pracy przy rozbudowie KL Auschwitz.

20 listopada 2021

Urodzony 31 sierpnia 1921 roku w Oświęcimiu. Syn Tadeusza i Wandy z domu Grzywna. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej kontynuował naukę w Gimnazjum. Był wówczas aktywnym członkiem organizacji harcerskiej. W 1938 roku przerwał naukę i ochotniczo do Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie, gdzie zastał go wybuch wojny. Wszedł wówczas w skład jednostki taborowej 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. 19 września znalazł się w niemieckiej niewoli, z której zbiegł wracając do Oświęcimia. Z własnej inicjatywy zabezpieczył kilka sztuk broni, granaty i amunicję, jaką odnalazł nad brzegami Soły w okolicach Rajska. Początkiem 1940 roku związał się z konspiracją Związku Walki Zbrojnej, jaką współtworzył w Oświęcimiu por. Mieczysław Jonkisz, który odbierał od niego przysięgę. Przyjął pseudonim „Korteza”. Zgromadzoną jeszcze w 1939 roku broń przekazał organizacji. W 1940 roku w ramach niemieckiej firmy „Kluge” zatrudniony został przy rozbudowie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Zbierał wówczas materiały wywiadowcze na temat więźniów oraz załogi SS. Po aresztowaniu por. Jonkisza podporządkował się rozkazom por. Jana Wawrzyczka, który formował grupę dywersyjną. W 1941 roku w ramach obowiązku pracy przeniesiony został do Kędzierzyna – Heydebreck, skąd uciekł. Aresztowany osadzony został we wrześniu 1941 roku na okres 3 miesięcy w obozie Auschwitz. Po odbyciu kary wywieziony został na roboty przymusowe do zakładów IG Farben w Kędzierzynie. Tam wstąpił w 1942 roku do oddziału AK grupy „Olga”, prowadzącej sabotaż na terenie zakładów. W 1944 roku ostrzeżony przed możliwością aresztowania ponownie uciekł z pracy i wrócił do Oświęcimia. Dowódca „Sosienek” uznając, że jego pobyt w rodzinnym mieście jest szczególnie niebezpieczny, odesłał go do działającego w Beskidach zgrupowania AK „Garbnik”. Tam przydzielono go do 1 plutonu wraz z innymi byłymi więźniami walczącymi w oddziale. Włączył się wówczas w szczególnie aktywną działalność „Garbnika” przypadającą na koniec 1944 i początek 1945 roku. Za działalność konspiracyjną odznaczony został m.in. Krzyżem Partyzanckim (1959’) i Medalem Zwycięstwa i Wolności (1964’).

autor: AD, AG

=================================

Biogram powstał dzięki działalności Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”