Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Świadkowie. Głosy z Auschwitz. Zygmunt Sikora

14 listopada 2020

Urodził się 31 marca 1922 roku w Poznaniu, jako syn Ignacego i Franciszki z d. Sytek. Rodzice prowadzili restaurację założoną jeszcze przed I Wojna Światową. W 1929 roku rodzina przeprowadziła się do Kielc, gdzie ojciec został kierownikiem w fabryce marmuru. Tam Zygmunt uczęszczał do szkoły im. Stanisława Kostki. Od najmłodszych lat interesował się fotografią. Po ukończeniu szkoły powszechnej naukę kontynuował w szkole fotograficznej. Później pracował w żydowskim zakładzie Foto Rembrant. Po wybuchu wojny trafił do Narodowych Sił Zbrojnych. Poszukiwany przez gestapo uciekł do Krakowa, gdzie pracował w zakładzie fotograficznym Foto Woźniak w Rynku Głównym. W 1943 roku aresztowany, po przesłuchaniach trafił do KL Auschwitz-Birkenau z numerem 137571. W obozie osadzony został w bloku B w KL Birkenau. Przez pół roku pracował w komandzie budowlanym, później m.in. w magazynie i na kuchni. W grudniu 1944 roku przewieziony został do Buchenwaldu, gdzie przebywał do wyzwolenia.
Po wojnie prowadził zakład fotograficzny. W latach 1946-47 zakładał klub motorowy w Kielcach oraz sekcję bokserską. Był członkiem kadry narodowej w sportach motorowych – dwa razy zdobył mistrzostwo i cztery razy wicemistrzostwo Polski.

http://polacy.auschwitzmemento.pl/swiadkowie/?swiadek=359

Projekt „Polacy w KL Auschwitz” zrealizowano w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Kultura w sieci”.