Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Stowarzyszenie Auschwitz Memento przy wsparciu z budżetu Województwa Małopolskiego realizuje projekt „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej”.

2 lipca 2021


Program to cykl 20 autorskich pokazów filmów (przynajmniej jeden w każdym z powiatów Małopolski) zawierających opowieść o losach polskich więźniów Auschwitz, projekcję filmu dokumentalnego o Auschwitz (do wyboru filmy „Pilecki”, „Świadkowie”, „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Nieobojętni”, „Lustro”) oraz spotkanie z redaktorem Bogdanem Wasztylem, autorem książek i filmów o Auschwitz.

Oferta skierowana jest do lokalnych ośrodków kultury i bibliotek publicznych. Spotkania będą bezpłatne dla odbiorców. Ze względu na spory potencjał edukacyjny projektu zakładamy, że głównymi odbiorcami będą uczniowie szkół średnich oraz starszych klas szkół podstawowych, jednak dobór odbiorców pozostawiamy lokalnym instytucjom kultury.

Ideą przewodnią jest przypomnienie o losach Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami KL Auschwitz-Birkenau, a zwłaszcza Maksymiliana Kolbe (80. rocznica jego męczeńskiej śmierci), Witolda Pileckiego (120. rocznica urodzin) i Mariana Kołodzieja (100. rocznica urodzin). Projekt ma charakter edukacyjno-promocyjny i służy rozbudzeniu zainteresowania losami ofiar niemieckiej machiny zagłady i zachęceniu do samodzielnego pogłębiania wiedzy z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Stowarzyszenie w ostatnich dziesięciu latach – udostępnionych na stronach internetowych zbiorów relacji świadków historii, biogramów, galerii zdjęć i dokumentów.

Wśród uczestników będzie dystrybuowany bezpłatny prospekt projektu zawierający podstawowe informacje o niemieckim, nazistowskim obozie KL Auschwitz, o męczeństwie Polaków w obozie oraz informacje o projekcie i jego partnerach.

Chętnych do wzięcia udziału w projekcie prosimy o kontakt mailowy z proponowanymi terminami do dnia 15 sierpnia. Terminy spotkań: 15 września – 10 grudnia 2021. Więcej szczegółów o nas, naszych produkcjach i wydawnictwach prześlemy mailem. Adresy do nadsyłania zgłoszeń: paulina.wadrzyk@gmail.com lub biuro@auschwitzmemento.pl. Ilość pokazów w projekcie jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Paulina Wądrzyk – koordynator projektu

Stowarzyszenie Auschwitz Memento

fot: fragment wystawy Mariana Kołodzieja Klisze Pamięci – Labirynty, którą można zobaczyć w Harmężach