Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Stefania DUSIK/ŁACZNY ps. „Borowina” pełniła funkcję łączniczki między placówkami AK i BCh w Bielanach i Łękach.

24 listopada 2021

Córka Józefa Bujarka i Zofii z Dziubków, urodzona w Bielanach 26 marca 1917 roku. Szkołę Powszechną ukończyła w Bielanach pozostając w gospodarstwie swoich rodziców. W 1935 roku wyszła za mąż za Franciszka Dusika. Po wybuchu wojny w dalszym ciągu prowadziła swoje niewielkie gospodarstwo.

W 1942 roku po aresztowaniu przez gestapo jej męża pozostała sama wychowując troje dzieci. W 1943 roku otrzymała wiadomość o śmierci męża w obozie Mauthausen. Do wstąpienia do Zgrupowania Armii Krajowej „Sosienki” namówił ją jej kuzyn Franciszek Dusik „Powstań”, werbujący do pracy na rzecz więźniów obozu. Po partyzanckiej przysiędze przyjęła pseudonim „Borowina”. Pełniła funkcję łączniczki między placówkami AK i BCh w Bielanach i Łękach. Swój dom oddała do dyspozycji partyzantów, których zadaniem było sztafetowo odprowadzać więźniów – uciekinierów w Beskidy. 27 listopada 1944 roku została aresztowana przez gestapo. Trafiła najpierw do placówki miejskiej w Oświęcimiu, następnie do obozu Auschwitz w charakterze więźnia policyjnego – Polizeihäftlinge. W styczniu 1945 roku wyprowadzona została w marszu ewakuacyjnym, trafiając ostatecznie do obozu kobiecego KL Ravensbrück, gdzie przebywała do oswobodzenia. Wróciła do rodzinnych Bielan i podjęła współpracę z grupą Narodowych Sił Zbrojnych Franciszka Ruska. Stała się wówczas obiektem obserwacji działaczy partyjnych PPR oraz tajnych współpracowników i informatorów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W 1948 roku wyszła za mąż za Rudolfa Łacznego „Żmiję” z konspiracji „Sosienek” i NSZ.

autor: AG, BoW

=================================

Biogram powstał dzięki działalności Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”