Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

sierż. Franciszek Brońka ps. „Bóbr” członek grupy sabotażowej na terenie kopalni pełnił funkcję dowódcy konspiracyjnej piątki.

21 listopada 2021

Urodzony 16 września 1919 roku w Głębowicach.

Służbę wojskową pełnił w ramach 6 pułku artylerii lekkiej. W lutym 1939 roku ukończył z wynikiem dobrym Szkołę Podoficerską 6 pal i awansowany został do stopnia plutonowego. We wrześniu przeszedł szlak bojowy swojego macierzystego pułku. Po powrocie z wojny obronnej 1939 roku osiadł w Przecieszynie, znajdując zatrudnienie w kopalni węgla kamiennego w Brzeszczach. Zaangażował się wówczas w działalność konspiracyjną Związku Walki Zbrojnej, następnie w ramach zgrupowania AK „Sosienki”. Był członkiem grupy sabotażowej na terenie kopalni pełniąc funkcję dowódcy konspiracyjnej piątki. Posługiwał się pseudonimem „Bóbr”. W 1944 roku awansowany został do stopnia sierżanta, ze starszeństwem od 1 stycznia 1945 roku. Do końca wojny nie został zdekonspirowany. W 1946 roku wstąpił do grupy Narodowej Organizacji Wojskowej powołanej przez Mariana Murzyna „Żbika”. Wspólnie z innymi byłymi żołnierzami „Sosienek” gromadził i zabezpieczał broń, która przerzucona została następnie w Beskidy. Ujawnił się wobec nowych władz Polski w 1947 roku. Za swoją działalność odznaczony został dwukrotnie Medalem Wojska (1948’) oraz Krzyżem Armii Krajowej (1989’).

autor: AD, AG

=================================

Biogram powstał dzięki działalności Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”