Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Stanisław Szpak

Biografia
Stanisław Szpak

Urodził się 29 kwietnia 1919 r. w Oświęcimiu. Ojciec Władysław był inwalidą, matka Małgorzata zajmowała się gospodarstwem domowym. Szkołę powszechną ukończył w Oświęcimiu, później w Bielsku i Katowicach uczęszczał do szkoły handlowej. Podczas okupacji wraz z całą rodziną został przesiedlony do Brzeszcz. Tam też pracował na kopalni w Brzeszczach. Był zaangażowany w akcję niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz. Po wojnie pracował w Centrali Zbytu Węgla w Katowicach.

Relacja

Widziałem, jak esesmani znęcali się nad więźniami. Widziałem też transporty, które przybywały do Auschwitz. Jak pociąg zatrzymywał się na stacji, to więźniowie nieraz prosili ludzi stojących na peronie o coś do jedzenia. Niestety, obstawa była dość szczelna i niewiele dało się zrobić. Prędzej kolejarzom udawało się coś zdziałać – na stacji w Oświęcimiu jeszcze zanim transporty zostały odprawione do obozu.
Obok tej wielkiej tragedii nie dało się przejść obojętnie. Moja cała rodzina była zaangażowana w dożywianie więźniów. Szczególnie zaś, w akcji niesienia pomocy więźniom, odznaczyła się moja siostra Natalia, która wystawiała fałszywe dokumenty dla uciekinierów z Auschwitz. Współpracowała z obozowym ruchem oporu.

Brak zdjęć

Filmy

Brak filmów