Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Projekt „Pierwsi w Auschwitz”

17 sierpnia 2020

Z okazji 80. rocznicy deportacji do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych oraz 75. rocznicy wyzwolenia obozu przygotowaliśmy program „Pierwsi w Auschwitz”. To cykl 13 spotkań autorskich w małych miejscowościach do 25 tysięcy mieszkańców. Każde spotkanie zawiera opowieść o losach polskich więźniów Auschwitz, projekcję fabularyzowanego filmu dokumentalnego o losach Polaków w Auschwitz (do wyboru filmy „Pilecki”, „Świadkowie”, „Niezłomni”, „Nieobojętni”, „Lustro”) oraz spotkanie z autorami książek o Auschwitz, zwłaszcza „Ucieczek z obozu śmierci” Bogdana Wasztyla. Spotkania są bezpłatne. Projekt zakłada włączenie w jego realizację lokalnych instytucji kultury. Ze względu na spory potencjał edukacyjny projektu zakładamy, że głównymi odbiorcami będą uczniowie szkół średnich oraz starszych klas szkół podstawowych, a także mieszkańcy gminy, jednak dobór odbiorców pozostawiamy lokalnym instytucjom kultury.

Ideą przewodnią przygotowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento projektu „Pierwsi w Auschwitz” jest przypomnienie o losach Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Projekt ma charakter edukacyjno-promocyjny i służy rozbudzeniu zainteresowania u uczestników projektu losami ofiar niemieckich machiny zagłady i zachęcanie do samodzielnego pogłębiania wiedzy z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Stowarzyszenie w ostatnich dziesięciu latach – udostępnionych na stronach internetowych Stowarzyszenia zbiorów relacji świadków historii, biogramów, galerii zdjęć i dokumentów, książek, filmów dokumentalnych, wystaw. Jest to tym bardziej istotne, że w ostatnich latach przez światowe media przetaczają się kłamliwe kampanie usiłują uczynić z Polaków – ofiar niemieckiego terroru współsprawców zbrodni. Filmy pozwalają przybliżyć odbiorcom świat Auschwitz a łącząca je autorska opowieść ułatwia odbiór. Dzięki temu pokazujemy historię narodową jako cenne źródło wartości, wzorców i odniesień, które inspirują do działań twórczych. Prelegent opowiada o św. Maksymilianie Kolbe, Witoldzie Pileckim i o Marianie Kołodzieju, o jego losach i twórczości a także o świecie Auschwitz.

Partnerem są dla nas lokalne ośrodki kultury i biblioteki publiczne, szkoły, ośrodki wychowawcze, wspólnoty parafialne, organizacje pozarządowe.

Chętnych do wzięcia udziału w projekcie prosimy o kontakt mailowy z proponowanymi terminami do dnia 30 września. Termin realizacji projektów październik – listopad 2020. Adresy mailowe: paulina.wadrzyk@gmail.com lub biuro@auschwitzmemento.pl. Ilość pokazów w projekcie jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Informujemy iż zakończyliśmy nabór do projektu. Oto lista miejsc gdzie odbędą się nieodpłatne pokazy w ramach projektu „Pierwsi w Auschwitz„:

Dobczyce, Koziniec, Mogilany, Nowy Wiśnicz, Jaszczurowa, Mucharz, Libiąż, Skała, Andrychów, Dąbrowa Tarnowska, Tymbark, Rzepiennik Strzyżewski, Kęty.

Paulina Wądrzyk

Prezes Stowarzyszenia

Auschwitz Memento