Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Opowieść o Ludwiku Lisiaku

25 lutego 2023

Ludwik Lisiak przybył do Muzeum Auschwitz – Birkenau niejako w zastępstwie. Nie był więźniem tego obozu, w czasie wojny przebywał w Mauthausen. Będąc jednak przez całe życie Polakiem mieszkającym w Związku Radzieckim nie było go stać na pielgrzymkę do Austrii, poza tym wyszły problemy z austriackimi urzędami.

Chcąc oddać hołd swoim współbraciom gehenny obozowej przybył do Oświęcimia. A przecież przez całe jego życie systemy totalitarne dawały mu się we znaki. Za to że przeżył piekło niemieckiego obozu po wojnie został aresztowany i zesłany na Syberię. Miał jednak grubą skórę, nie poddał się.

To fascynująca opowieść o świecie dwóch totalitaryzmów, które potrafią zrobić z każdego człowieka przestępcę. Odebrać mu godność, prawo do uczciwego procesu. Uprzedmiotowić go. I o takim powolnym odzyskiwaniu własnej wartości. Polecamy!

Prowadzi Bogdan Wasztyl, realizacja Zbigniew Klima i Paulina Wądrzyk Subskrybuj nasz kanał!

Nasze strony: oficjalna strona: www.auschwitzmemento.pl Kanał na Youtube: https://www.youtube.com/@stowarszyszenieAM Twitter: https://twitter.com/Ausch_Memento Facebook: https://www.facebook.com/stowarzyszenieam Spotify: https://open.spotify.com/show/1cKgGc1MK8A6Gtbwq0NN4K