Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Marian Szayer nr obozowy 17036, należał do obozowego ruchu oporu, pełniąc funkcję łącznika pomiędzy Auschwitz I, a podobozem w Budach.

22 listopada 2021

Syn Jadwigi i Edwarda Szayerów, urodzony 8 grudnia w 1918 roku w Starym Sączu. Był bratankiem słynnej śpiewaczki Jadwigi Szayer występującej, jako Ada Sari. Idąc w ślady swojego dziadka Edwarda znanego adwokata i wieloletniego burmistrza Starego Sącza, postanowił kształcić się na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Do obozu KL Auschwitz trafił w dniu 5 czerwca 1941 roku. Oznaczono go numerem 17036. Należał do obozowego ruchu oporu, pełniąc funkcję łącznika pomiędzy Auschwitz I, a podobozem w Budach. Stało się to możliwe, bowiem codziennie przewoził on pożywienie z obozowej kuchni na teren podobozu. Poprzez brata w Krakowie załatwiał podrobione przez konspirację blankiety przepustek, dzięki którym miała być przeprowadzona ucieczka. Cała akcja skończyła się jednak fiaskiem, a brat Mariana cudem unikną dekonspiracji i aresztowania. Dzięki kontaktom z łączniczką Zgrupowania AK „Sosienki” Zofią Zdrowak, ustalono szczegóły ucieczki. Szayera i Zygułę mieli przejąć byli więźniowie – partyzanci na drodze między Budami a Auschwitz. 18 października 1944 roku Stanisław Furdyna „Śmiech” i Antoni Wykręt „Kirbiz” przebrani w mundury SS, przejęli swoich kolegów. Marian pozostał w  oddziale partyzanckim „Sosienki”, przyjmując pseudonim „Mariusz”. Jak odnotował Jan Wawrzyczek, Szayer, biorąc udział w wielu akcjach partyzanckich, odznaczał się dzielnością i poświęceniem. 3 grudnia 1944 roku poległ w walce z oddziałem SS w Brzeszczach-Borze, kiedy przygotowywano się do akcji odbicia z rąk niemieckich aresztowanych członków ruchu oporu.

autor: AD, AG

=================================

Biogram powstał dzięki działalności Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”