Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Ludwik Mleczko ps. „Warchoł” partyzant zgrupowania AK „Sosienki” wyznaczony na stanowisko drużynowego w placówce Hecznarowice.

26 listopada 2021

Syn Józefa, urodzony w 1916 roku w Jawiszowicach.

Jeszcze przed wybuchem wojny zamieszkał z własną rodziną w Hecznarowicach.

Do działalności konspiracyjnej zwerbowany został w 1942 roku przez swojego brata Jana „Baćkę”, który konstruował konspiracyjną piątkę Armii Krajowej w ramach placówki w Jawiszowicach. Posługiwał się pseudonimem „Warchoł”. W 1943 roku stał się partyzantem zgrupowania AK „Sosienki”. W ramach oddziału wyznaczony był na stanowisko drużynowego w placówce Hecznarowice. Obsługiwał również partyzancką melinę „Sabudówka”, jaką stworzył „Baćko” aby wspomóc akcję ucieczek więźniów obozu Auschwitz organizowanych intensywnie od 1944 roku przez podkomendnych kpt. „Danuty”.  

Po wojnie zaangażował się w działalność Narodowej Organizacji Wojskowej w ramach  grupy stworzonej przez Mariana Murzyna „Żbika”. Jego zadaniem było melinowanie broni i innego sprzętu wojskowego z okresu okupacji. Całość zgromadzonego sprzętu została następnie przewieziona w Beskidy i przekazana grupie Narodowych Sił Zbrojnych.  

autor: AD, AG

=================================

Biogram powstał dzięki działalności Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”