Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 99. Spotkanie przy armacie! Już we wtorek 10 marca o godz. 18.00

17 lutego 2020

Kęcka premiera książki Marcina Dziubka „Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim””.

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 99. Spotkanie przy armacie! Już we wtorek 10 marca o godz. 18.00 w sali wystaw czasowych kamienicy Rynek 16 historyk, prezes Towarzystwa Miłośników Bielan Marcin Dziubek opowie o Batalionie Obrony Narodowej „Oświęcim”. Spotkanie będzie połączone z promocją ostatniej książki prelegenta Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”.
O wyjątkowości powstałego w 1937 roku oświęcimskiego Batalionu Obrony Narodowej świadczy fakt, że w jego szeregach znalazły się dwa pokolenia Polaków, połączonych charyzmatem niepodległości. Jedno o nią walczyło na frontach Wielkiej Wojny, w Legionach Polskich i wojnie polsko-bolszewickiej, drugie – wychowane w wolnym kraju – kultywowało pamięć i pielęgnowało wielki dar niepodległości. We wrześniu 1939 roku w jednym szeregu batalionu stanęli nauczyciele, rolnicy, górnicy i rzemieślnicy, kawalerowie i ojcowie rodzin, zawodowi wojskowi, rezerwiści i ochotnicy, którzy pojmowali patriotyzm w sposób wyjątkowy.
Podczas prelekcji autor książki przedstawi ideę powstania formacji Obrony Narodowej w strukturach sił zbrojnych II RP, opowie o 3 kompanii ON „Kęty” na szlaku wrześniowych walk, a także postara się zaprezentować niezłomne postawy żołnierzy BON „Oświęcim” w walce o niepodległość.
Marcin Dziubek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie, prezes Towarzystwa Miłośników Bielan i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”. Autor wielu opracowań i książek, m.in. Z dziejów Bielan czy Niezłomni z oddziału „Sosienki”.

Spotkanie jest połączone z promocją książki prelegenta, Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”, którą będzie można nabyć w dniu promocji w cenie 40 zł.
Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Auschwitz-Memento, Towarzystwo Miłośników Bielan oraz Towarzystwo Miłośników Kęt.

99. Spotkanie przy armacie
Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim” – prelekcja Marcina Dziubka.
Wtorek, 10 marca 2020 r., godz. 18.00, sala wystaw czasowych (I p.), Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolny

Książka została wydana dzięki wsparciu Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, Gminie Oświęcim oraz Gminie Brzeszcze