Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Julian Jamróz ps. „Sęk” zajmował się organizowaniem żywności w ramach grupy zakonspirowanej jako „Ochronka”oraz podrabiał kartki żywnościowe realizowane w okolicznych sklepach i rzeźniach.

21 listopada 2021

Syn Jana i Katarzyny z Krupińskich. Urodzony w Bielanach, dnia 28 stycznia 1914 roku.

W 1936 roku wcielony został do służby czynnej Wojska Polskiego w 3 pułku strzelców podhalańskich w Bielsku – Białej. Zwolniony został do rezerwy z powodów zdrowotnych (choroba reumatyczna). Do wybuchu wojny pracował jako rzeźnik.

W czasie okupacji wywieziony został na roboty przymusowe do Zgorzelca, skąd zbiegł.

W prace konspiracyjną zaangażował się po powrocie do rodzinnych Bielan. Zaprzysiężony został do oddziału „Sosienki” pod pseudonimem „Sęk”. Jego brat Jan i siostra Helena byli wówczas czynnie zaangażowani w działalność partyzancką. Zajmował się głównie organizowaniem żywności w ramach grupy zakonspirowanej jako „Ochronka”.  Podrabiał kartki realizowane w okolicznych sklepach i rzeźniach.

W listopadzie 1944 roku, został aresztowany przez gestapo i uwięziony w KL Auschwitz. Był więźniem policyjnym, będącym do wyłącznej dyspozycji obozowego gestapo (Polizeihäftlinge). Uniknął „marszu śmierci” dzięki swojej chorobie reumatycznej, która
w warunkach obozowych nasiliła się. Uciekł z obozu z pomocą brata Jana pseudonim „Maczuga”, wykorzystując czasową nieobecność strażników niemieckich. Po wyzwoleniu wyjechał na tzw. ziemie odzyskane zamieszkując w Dusznikach Zdroju, gdzie prowadził masarnię. Zmarł w 1947 roku.

autor: BoW, BaW

=================================

Biogram powstał dzięki działalności Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”