Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Jan Jedliński ps. „Majster” pracując w kopalnianych warsztatach zajmował się m.in. reperowaniem broni i dostosowywaniem jej do warunków konspiracyjnych.

19 listopada 2021

Syn Józefa i Katarzyny z Wójcików, urodzony w Łękach 21 maja 1894 roku.

Wspólnie z żoną Heleną z Jamrozów prowadził niewielkie gospodarstwo rolne. Miał ośmioro dzieci. Ojcem chrzestnym siódmego syna, był Prezydent Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki. Jeszcze przed wybuchem wojny podjął pracę w Państwowej Kopalni Węgla w Brzeszczach.

Do działalności konspiracyjnej zwerbowany został końcem 1939 roku przez por. Jana Wawrzyczka „Danutę”, który tworzył grupę dywersyjną w okolicach Jawiszowic. Przyjął partyzancki pseudonim „Majster”. Pracując w kopalnianych warsztatach zajmował się m.in. reperowaniem broni i dostosowywaniem jej do warunków konspiracyjnych. Broń przestrzeliwano w Łękach w specjalnie wykonanym bunkrze – ziemiance. Swój rodzinny dom oraz zabudowania gospodarcze oddał na potrzeby konspiracji. Funkcjonowały one, jako „Orle gniazdo”. Zarówno w domu jak i stodole wykonał specjalne kryjówki, z których korzystali zarówno zagrożeni dekonspiracją partyzanci oraz więźniowie, którym udało się uciec z obozu. Od 1944 roku dom „Majstra” był głównym punktem wypadowym do wszystkich akcji partyzanckich pod obozem oraz miejscem, z którego wyprowadzano uciekinierów w Beskidy tzw. szlakiem Babinicza. „Majster” skonstruował również radio, dzięki któremu prowadzono nasłuch zagranicznych stacji. W oddziale AK „Sosienki” pełnił funkcję głównego mechanika.

W 1944 roku został przyłapany w kopalnianej ślusarni na dorabianiu część do broni. Udało się mu szczęśliwie zbiec z terenu kopalni. Do końca wojny ukrywał się w swoim domu,
w kryjówce wykonanej w piecu chlebowym, do której wchodziło się przez spreparowany stopień schodów.

autor: AG, BoW

=================================

Biogram powstał dzięki działalności Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”