Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Historia #7 Uciekinier z Gestapo. Opowieść o Kazimierzu Ptasińskim.

25 sierpnia 2023

Kazimierz Ptasiński (ur. 19 lutego 1921 w Libiążu, zm. 5 lutego 2016) – polski działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej w ramach Batalionów Chłopskich, porucznik WP w stanie spoczynku. Życiorys W czasie okupacji niemieckiej pracował w kopalni „Brzeszcze-Jawischowitz” jednocześnie pełniąc funkcję łącznika Batalionów Chłopskich z konspiracją obozową w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau.

Brał udział w organizacji ucieczek więźniów z obozu, w tym nieudanej ucieczki więźniów z 27 października 1944 roku kiedy w wyniku zdrady Niemcy schwytali uciekinierów (w tym Bernarda Świerczyne) i dokonali obławy na działaczy podziemia (zginął wtedy między innymi Konstanty Jagiełło). Ptasińskiemu pomimo aresztowania udało się zbiec z siedziby gestapo w Oświęcimiu. Po wojnie był represjonowany przez UB. W 2011 został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Gdyby ktoś z państwa chciał zakupić książkę p. Dziubka „Niezłomni z oddziału „Sosienki”. Armia Krajowa wokół Auschwitz” zapraszamy do kontaktu: stowarzyszenieam@gmail.com lub pod linkiem zaprzyjaźnionej księgarni: https://ksiegarnia.e-oswiecim.pl/Niezlomni-z-oddzialu-Sosienki zapraszamy do kontaktu: stowarzyszenieam@gmail.com lub pod linkiem zaprzyjaźnionej księgarni: https://ksiegarnia.e-oswiecim.pl/Niezlomni-z-oddzialu-Sosienki