Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Historia #51 Piekielnie dobry Niemiec. Opowieść o Otto Küselu (nr obozowy 2)

9 czerwca 2024

Dziś opowieść 51 pod tytułem „Piekielnie dobry Niemiec”. Jej bohaterem jest Otto Kusel, więzień Auschwitz oznaczony numerem 2, najznaczniejszy z więźniów funkcyjnych, pełniący funkcję Arbeitsdiensta.

Absolutny wyjątek w obozowej historii, o którym w kilkuset relacjach nie ma złego słowa. Niemiecki więzień kryminalny, dobry człowiek, który potajemnie śpiewał polski hymn, lubił Polaków, zorganizował z nimi jedną z najbardziej spektakularnych ucieczek z obozu.

Uciekinierzy wynieśli na zewnątrz niezwykle ważne i szczegółowe informacje o funkcjonowaniu Auschwitz, które stanowiły istotną część raportu dla alianckich rządów wywiezionego z okupowanego kraju przez legendarnego kuriera Jana Karskiego.

Podobają ci się prezentowane przez nas historie? Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas! Jak?

– Postaw nam wirtualną kawę: buycoffee.to/stowarzyszenieauschwitzmemento

– Zostań patronem na PATRIONITE! – https://patronite.pl/opowiedzimoauschwitz

– Możesz przelać niewielki datek na cele statutowe stowarzyszenia na konto naszej organizacji: 13 1020 2384 0000 9102 0694 6778 – kliknij przycisk „wesprzyj”

– kliknij przycisk „wesprzyj” Gwarantujemy, że nie będą to stracone pieniądze. Wspierasz grupę osób, która rozumie misję prezentowania bohaterów, którzy mieli niełatwe życie przez to, że trafili do wojennego piekła. Zapraszamy na kolejną opowieść!