Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Bogdan Wasztyl, przewodniczący Rady Programowej naszego stowarzyszenia opowiadał w Polskim Radiu o miłości w KL Auschwitz

24 stycznia 2020

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej audycji prezentującej niezwykłe losy więźniów, których połączyło silne uczucie.

CAŁA AUDYCJA TUTAJ =======>

Za „Polskim Radiem”:

W piekle obozu miłość potrafiła… dokonywać cudów. Świadectwem mogą być historie dwóch zakochanych par, którym udało się uciec z Auschwitz. To wydarzenia z połowy 1944 r – jedna ucieczka miała miejsce w czerwcu, druga w lipcu.

Więźniowie: Edward Galiński i Jerzy Bielecki wyprowadzili z obozu swoje ukochane (obie dziewczyny były Żydówkami) przebierając się w niemieckie mundury. Jerzemu Bieleckiemu i Cyli Cybulskiej udało się dotrzeć do Generalnej Guberni. Tu musieli się rozdzielić. Przetrwali wojnę. Spotkali się jednak dopiero po 39 latach, żyjąc cały ten czas w przekonaniu, że drugi partner zginął.

Edward Galiński i Mala Zimetbaum nie mieli tyle szczęścia. Co prawda udało się im wydostać na wolność, ale po dwóch tygodniach zostali schwytani i z powrotem sprowadzeni do obozu. Tu – po ciężkim śledztwie – zostali straceni.

Przypomnamy losy tych par i opowiemy również o roli ludności zamieszkującej okolice obozu. Bez heroicznej postawy tych ludzi nie byłaby możliwa żadna ucieczka.