Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

84. rocznica I transportu do KL Auschwitz

14 czerwca 2024

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.

Poznaliśmy byłych więźniów. Realizowaliśmy z nimi filmy, spotykaliśmy sie na uroczystościach. Z roku na rok było ich coraz mniej.

Ten film to memento z lat, gdy nie dysponowaliśmy jeszcze dobrym sprzętem, a napędzała nas chęć rejestracji tego, co mają nam do powiedzenia byli więźniowie. To był dobry pomysł, bo jest to niemożliwe do powtórzenia świadectwo epoki, gdy powoli godzimy się, że byli więźniowie odchodzą. I zostaje tylko pamięć.

Podobają ci się prezentowane przez nas historie? Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas! Jak? – Postaw nam wirtualną kawę: buycoffee.to/stowarzyszenieauschwitzmemento

– Zostań patronem na PATRIONITE! – https://patronite.pl/opowiedzimoauschwitz

– Możesz przelać niewielki datek na cele statutowe stowarzyszenia na konto naszej organizacji: 13 1020 2384 0000 9102 0694 6778

– kliknij przycisk „wesprzyj”

Gwarantujemy, że nie będą to stracone pieniądze. Wspierasz grupę osób, która rozumie misję prezentowania bohaterów, którzy mieli niełatwe życie przez to, że trafili do wojennego piekła. Zapraszamy na kolejną opowieść!