Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

78. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau

27 stycznia 2023

Wanda Sarna i Kazimiera Krzak widziały koszmar Auschwitz. Były Oświęcimiankami. Żyły w sąsiedztwie niespotykanej zbrodni. Ale mimo bardzo młodego wieku zdecydowały się na pomoc.

Wielką wdzięczność za nią wyrazili byli więźniowie. Tej pierwszej pisali wiersze ku czci, ta druga do końca mogła liczyć na osobę, której uratowała życie. Kobiety były mocnym elementem walki z niemieckim okupantem na ziemi oświęcimskiej. Przykładów było mnóstwo.

I pytanie… skąd była tak mocna determinacja… Po części odpowiedź znajdziemy w tej audycji. To była nasza wojna. To wtedy była nasza wojna.

Dziś niestety jesteśmy świadkiem kolejnej. Nasza przyjaciółka Agnieszka Niemiec, ceniona dziennikarka i wolontariuszka obecnie znajduje się na blisko linii frontu, w okolicach miasta Chersoń. Niesie dary, które wraz z organizacjami charytatywnymi udało się zdobyć od Polaków. Ukraińcy są bardzo wdzięczni. Jednak przede wszystkim dokumentuje. Skala zniszczeń wojennych robi przygnębiające wrażenie, jednak najbardziej buduje solidarność i chęć niesienia pomocy.

Siła kobiet

Takie osoby są częścią naszej historii. Dokumentujemy je. Szukamy. Podziwiamy.