Auschwitz-Memento
  • A
  • A+
  • A
Auschwitz-Memento

Nagranie z Bronisławem Stupką. Synem legendy oświęcimskiego ruchu oporu Heleny Stupki

15 kwietnia 2019

13 kwietnia 2019 roku ekipa stowarzyszenia Auschwitz Memento udała się do Krakowa by nagrać relację Bronisława Stupki. Rodzina ta wsławiła się niezwykłym wkładem w odbudowę i pielęgnowanie wspólnoty polskiej tuż po odzyskaniu niepodległości. Była również w sposób niezwykły uczulona na dobro wspólne. Te cechy bardzo przydały się podczas II wojny światowej, gdy ich losy skoncentrowały się na mieście Oświęcim. Zwłaszcza, gdy idzie o matkę pana Bronisława Helenę.

Helena Stupka była nazywana przez więźniów KL Auschwitz – Birkenau „Mateczką”, „Ciocią”. Kierowała pracą Komitetu Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Auschwitz działającego przy ZWZ AK, przekazywała na rzecz więźniów żywność, lekarstwa, odzież, pośredniczyła w korespondencji z rodzinami, pomagała w organizacji ucieczek z obozu.
August Kowalczyk, więzień KL Auschwitz – Birkenau i słynny uciekinier (między innymi jemu pomagała p. Helena) pisał o mieszkańcach Oświęcimia w swym pamiętniku: „Represje stosowane do ludności cywilnej, usiłującej przyjść nam z pomocą były surowe i kończyły się czasami nawet więzieniem lub obozem koncentracyjnym. Nie wiem czy kula lub zabicie na miejscu kijami, powstrzymało by ludność Oświęcimia i okolicy od tej tak przez nas oczekiwanej i upragnionej pomocy”

Relacja Bronisława Stupki cz. 1

Bronisław Stupka, którego nagranie prezentujemy poniżej w momencie wybuchu wojny miał 4 lata. Był synem Heleny. Pomoc niósł już w wieku 6 lat… Stowarzysznenie AuschwitzMemento.pl właśnie nagrało jego wspomnienia. Są one niezwykłą opowieścią o polskch losach XX-wieku.

Bardzo dziękujemy Józef Jaskółka oraz Bartlomiej Jaskolka za pomoc w realizacji nagrania!

Relacja Bronisława Stupki cz. 2