PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Udział w międzynarodowym seminarium

W dniach 25 – 27 marca 2010 roku dwoje członków stowarzyszenia Auschwitz Memento – Gabriela Mruszczak i Zbigniew Klima wzięli udział w międzynarodowym seminarium dokształcającym „Praca edukacyjna z wykorzystaniem wideograficznych relacji świadków epoki, ofiar reżimu nazistowskiego – koncepcje pedagogiczne, podejścia i metody”, które odbyło się w niewielkiej miejscowości pod Warszawą, Obory.

Organizatorem spotkania była fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” z Berlina, współpracująca z „Domem Spotkań z Historią” oraz  Ośrodkiem KARTA z Warszawy.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele instytucji państwowych zajmujących się upamiętnianiem zbrodni nazistowskich (muzea, domy oświatowe, Instytut Pamięci Narodowej), przedstawiciele świata nauki  (doktoranci, nauczyciele, edukatorzy) oraz członkowie stowarzyszeń.

Członkowie stowarzyszenia Auschwitz Memento wzięli udział w dwóch „grupach roboczych”: Zbigniew Klima - „Między empatią a analizą: szkolne projekty z wykorzystaniem relacji biograficznych utrwalonych na wideo”, Gabriela Mruszczak – „Archiwum internetowe „Praca przymusowa 1939 – 1945. Pamięć i historia” oraz materiały dydaktyczne „Relacji świadków epiki w nauczaniu”.

„Między empatią…” umożliwiło zapoznanie się z największym na świecie projektem historii mówionej – Archiwum Historii Wizualnej przy Instytucie Fundacji Shoah i przedstawił zarys koncepcji dydaktycznej wypracowanej na użytek szkół w ramach projektu „Świadkowie Shoah” na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Natomiast spotkanie w grupie „Archiwum Internetowe…” przybliżyło, w jaki sposób Internet wykorzystywany jest do przechowywania pamięci o dwunastu milionach ludzi skazanych na prace przymusową. Zorganizowana została także dyskusja o tym, jak sensownie wykorzystać interaktywne opracowanie relacji świadków historii w codziennej dydaktyce szkolnej.

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.