PROJEKTY
Auschwitz Memento
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.iany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

 

Migawki z Galerii
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Publikacja w periodyku „Wołyń i Polesie”

W lutowym  numerze kwartalnika “Wołyń i Polesie” ukazał się tekst „Analiza prasoznawcza kwartalnika „Wołyń i Polesie” za rok 2009”, którego autorzy – Zbigniew Klima i Dominik Szwed - są członkami stowarzyszenia „Auschwitz Memento”.

Bezpośrednią przyczyną powstania kwartalnika „Wołyń i Polesie” była chęć przypominania polskiej opinii publicznej o tym, czym, z historycznego punktu widzenia, są Kresy Wschodnich dla Polaków i jaki mają wpływ na dzisiejsze stosunki polsko – ukraińskie. Głównym odbiorcą periodyku są osoby, które uważają, iż powiedzenie prawdy o rzeziach dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich, które miały miejsce na ówczesnych wschodnich obszarach II RP są główną przeszkodą w pojednaniu między sąsiadami. Publicyści i autorzy tekstów podkreślają, że usunięcie w cień historycznej prawdy zawsze prowadziło do tego, iż przeszłość wracała i na nowo wywoływała konflikty.

Od początku istnienia redaktorem naczelnym „Wołynia i Polesia” jest Halina Ziółkowska – Modła. Urodziła się w 1924 roku, w mieście Równe, które znajdowało się w ówczesnym województwie wołyńskim. Wydarzenia II wojny światowej ukształtowały całe jej późniejsze życie. Nie mogła zapomnieć spotkania z trzema antyludzkimi postawami – hitlerowców niemieckich, Sowietów oraz nacjonalistów ukraińskich. Pamięta rozstrzelanie przez nazistów Żydów, którzy pochodzili z Równego, wywózki na Syberię Polaków oraz osoby uciekające z podmiejskich wsi do miasta, by ukryć się przed bandami UPA. Te obrazy towarzyszyły jej przez cały okres PRL, jednak wówczas, z przyczyn politycznych, nie można było o tym oficjalnie mówić.

III RP otworzyła nowe możliwości. Jej działalność na kanwie wydawniczej została doceniona. Jest laureatką medali przyznanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Złoty Medal – Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej w 2006 roku), Związku Inwalidów Wojennych (Odznaka Honorowa przyznana w 2007 roku) oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (Pro Memoriał – medal przyznany w 2008 roku).

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.