PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

Nagroda dla filmu "Lustro"

 1Z radością informujemy, że podczas niedzielnej gali (1.10.2017) XXXII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017  I Nagrodę w kategori Dokument Historyczny zdobył nasz film LUSTRO (reż. Bogdan Wasztyl i Mirosław Krzyszkowski, produkcja Stowarzyszenie Auschwitz Memento). Na festiwal zgłoszono 240 prac z całego świata, co sprawia, że nasza satysfakcja jest tym większa.

Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować naszym partnerom, którzy pomogli nam zrealizować film: Starostwu Powiatowemu w Oświęcimiu, Jednostce Strzeleckiej 2004 Oświęcim im. s. por. Eligii Leopoldyny Staweckiej, grupie rekonstrukcyjnej Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”.

To już kolejna nagroda na tym festiwalu dla całego naszego zespołu, co cieszy nas szczególnie. W poprzednim roku otrzymaliśmy I Nagrodę w kategorii Dokument Fabularyzowany za film „Pilecki”.

22181444 1615453931858250 1810927554181486252 o

Film dokumentalny „Lustro” opowiada o Edwardzie Padkowskim. Żołnierzu Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, uciekinierze z Auschwitz i więźniu UB.

W obrazie opowieść głównego bohatera ilustrują sceny fabularyzowane oraz dokumentalne zdjęcia realizowane współcześnie w miejscach i plenerach, w których miała miejsce akcja. Dopełnia go swoim udziałem rodzina Edwarda Padkowskiego. Zdjęcia realizowane były na terenie Oświęcimia, Gliwic oraz Bielan.

22221834 1615453828524927 8920979881357278619 n

22154183 1615453661858277 8114532361659539650 n

Stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat realizuje swoją misję starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi, totalitarnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadamy historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu. Takie, odnośnie których mamy głębokie przekonanie, że jeśli my ich nie opowiemy, to już być może nikt tego nie zrobi. Nasz trud został doceniony nagrodą Wydarzenie Historyczne Roku 2014 za akcję PROJEKT: PILECKI w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski a także nominacją do prestiżowej nagrody Strażnik Pamięci 2015.

Z powodzeniem realizujemy społeczno-historyczne projekty, w ramach których powstały także liczne produkcje filmowe prezentowane na pokazach publicznych i kanałach telewizji publicznej oraz platformach komercyjnych. Są to m.in. takie tytuły jak PAMIĘĆ. TAJEMNICE LASÓW PIAŚNICY (odkrywa tajemnice mało znanych w Polsce zbrodni niemieckich na Pomorzu i losy jej bohaterów), DUMA I ZDRADA (przybliża w obiektywny i wnikliwy sposób kwestie patriotycznego bohaterstwa zestawionego ze zdradą Goralenvolku na Podhalu w czasie w drugiej wojny światowej), UCIECZKA Z PIEKŁA. ŚLADAMI WITOLDA PILECKIEGO (twórcy filmu towarzyszą członkom zespołu rockowego FORTECA, którzy idąc śladami ucieczki Rotmistrza tworzą swoja nową piosenkę OCHOTNIK). W ramach tych projektów budowane są także strony internetowe zawierające liczne informacje i nagrane relacje świadków historii dostępne dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy historycznej i jej rozpowszechnianiem, organizujemy także pokazy i spotkania autorskie połączone z opowieścią o największych polskich bohaterach. Z naszych doświadczeń i spotkań z widownią wynika, że tworzone przez nas projekty i filmy trafiają także do młodego widza, gdyż staramy się posługiwać nowoczesną formą przekazu (fabularyzowane sceny filmowe) i nowoczesną (w tym także rockowa) muzyką. W nasze projekty angażują się całe pokolenia: od dziadków po kilkunastoletnich wnuków.

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.