PROJEKTY
Auschwitz Memento
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.iany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

 

Migawki z Galerii
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

14 czerwca 2017 roku - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oraz 77. rocznica przybycia I transportu więźniów politycznych do obozu Auschwitz


13406732 1193061707385243 7508231167184746876 nDlaczego „Sprawiedliwi”

Pod obozowymi drutami KL Auschwitz-Birkenau kształtowała się jedna z najpiękniejszych kart działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Obwód Oświęcimski AK i funkcjonujący w jego ramach oddział partyzancki „Sosienki” prowadziły zarówno działalność wojskową, wywiadowczą oraz cywilną, ze szczególnym ukierunkowaniem na pomoc więzionym w obozie. W tym niecodziennym oddziale ramię w ramię walczyli rolnicy, robotnicy, harcerze, inteligencja, byli więźniowie Polacy oraz obcokrajowcy: Jugosłowianie, Rosjanie, Żydzi, a po akcji scaleniowej także socjaliści i ludowcy. Nie zwracano wówczas uwagi na polityczne sympatie, ideologiczne założenia i podrzędne cele. Liczył się tylko człowiek.

Fotografie z uroczystości z 14 czerwca 2016

Film z uroczystości z 2016 roku

O takich właśnie postawach i konkretnych osobach, które bez względu na narodowość, wyznawaną religię i poglądy nieśli pomoc więźniom Auschwitz opowiadać będzie Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”.

Nazwa tej instytucji muzealnej wpisuje się w ideę Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych (obchodzonego 6 marca), którego pomysłodawcy tym mianem określają wszystkich, którzy ryzykowali własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstwa i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.

Mimo, że jest to święto stosunkowo młode (ustanowione przez Parlament Europejski 10 maja 2012 roku), to różnorodne formy jego upamiętniania w wielu krajach ukazują jak ważne dla Europejczyków jest zachowanie pamięci o ludziach dobrych, bezinteresownych, przyzwoitych i bohaterskich.


Dlaczego 14 czerwca

Dzień podpisania Listu Intencyjnego w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz” nie jest przypadkowy. 14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci skierowali bowiem do Auschwitz pierwszy transport polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie. Jest to symboliczna data określająca początek funkcjonowania tego największego obozu koncentracyjnego i gehenny tysięcy istnień. Pod tą datę obchodzimy także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W tym dniu, obok budynku Lagerhausu w którym swoją siedzibę ma mieć nowo powołane muzeum, zasadzone zostaną trzy sosny. To od tych drzew pochodzi nazwa operujący pod drutami Auschwitz oddział partyzancki AK „Sosienki” i te sosny staną się symbolem ludzi, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność i życie drugiego człowieka. Pierwsze trzy drzewa zostaną poświęcone pamięci: mjr Jana Wawrzyczka „Danuty” oficera WP, komendanta obwodu oświęcimskiego AK i dowódcy oddziału partyzanckiego „Sosienki”; ppor. Stanisława Furdyny „Śmiecha”, więźnia KL Auschwitz pierwszego transportu (nr 193) dowódcy plutonu oddziału partyzanckiego „Sosienki”, poległego w walce pod obozem w grudniu 1944 roku; por. Antoniego Wykręta „Kirbiza”, więźnia KL Auschwitz pierwszego transportu (nr 613) dowódcy plutonu oddziałów AK „Sosienki” i „Garbnik”.

Dlaczego Oświęcim

Wojna i hitlerowska okupacja naznaczyły Oświęcim w sposób szczególny. Niewielkie miasto w przygranicznym pasie dawnej Rzeczpospolitej stało się od 1940 roku symbolem cierpienia tysięcy istnień ludzkich, okrucieństwa i wyrachowanego ludobójstwa wykreowanego przez szaleńczą ideologię.

W tym miejscu pragnienie zachowania człowieczeństwa i nadziei na lepsze jutro stało się udziałem mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Nie byli oni tylko biernymi świadkami ludobójstwa, ale na swój sposób, samorzutnie lub w zorganizowanych formach, nieśli pomoc więźniom bez względu na konsekwencje z tym związane.

KL Auschwitz był bodaj jedynym niemieckim obozem koncentracyjnym, którego więźniowie mogli liczyć na tak szerokie wsparcie okolicznej ludności. Ich postawa szczególnie irytowała komendanta obozu Rudolfa Hössa, który w jednym z pism z lipca 1940 roku stwierdził: „Okoliczna ludność jest fanatycznie polska, gotowa do każdej akcji przeciwko znienawidzonym esesmanom, a każdy więzień, któremu uda się zbiec, otrzyma natychmiastową pomoc, gdy dotrze do pierwszej polskiej zagrody”.

Takie wartości jak: patriotyzm, wiara, honor, rodzina, braterstwo, które kształtowały postawy tutejszych mieszkańców, mają ponadczasowy charakter i powinny być receptą na dzisiejsze zobojętnienie.


Program obchodów 14 czerwca w Oświęcimiu i Harmężach:

11.00 – oddanie hołdu i zapalenie zniczy przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I
11.30 – złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą przybicie pierwszego transportu do Auschwitz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego
12.00 – główne obchody rocznicowe na terenie byłego Lagerhausu. Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego przez MKiDN i Starostwo Oświęcimskie o powołaniu Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”
13.30 – Msza Święta w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (Klasztor Franciszkanów). Przewodniczył jej będzie JE ks. Bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej
14.30 – zwiedzanie wystawy Klisze Pamięci. Labirynty autorstwa byłego więźnia Auschwitz nr 432 Mariana Kołodzieja połączone z odczytaniem nazwisk więźniów pierwszego transportu
Dodatkowo przed głównym wejściem do Muzeum udostępniona zostanie wystawa plenerowa zatytułowana „Od 14.VI znajduję się w obozie koncentracyjnym Auschwitz...”, która zaprezentuje pozyskaną przez Miejsce Pamięci kolekcję listów obozowych więźnia pierwszego transportu Tadeusza Korczowskiego (nr. obozowy 373).
Obchody rocznicowe odbędą się także 13 czerwca 2017 r. w Tarnowie o godz. 10.00 przy Pomniku Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz.


Organizatorem obchodów jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz:
• Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
• Centrum św. Maksymiliana w Harmężach
• Centrum Żydowskie w Oświęcimiu
• Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
• Fundacja Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim
• Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie
• Kuria Diecezjalna Bielsko-Żywiecka
• Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
• Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
• Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów)
• Stowarzyszenie Auschwitz Memento
• Stowarzyszenie Romów w Polsce
• Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem
Samorządy:
• Gmina Oświęcim
• Miasto Oświęcim
• Miasto Tarnów
• Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.