PROJEKTY
Auschwitz Memento
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.iany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

 

Migawki z Galerii
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Rotmistrz Pilecki patronem szkoły w Zwierniku

18814725 10212549558119013 6244741527223168429 oHistoryczny dzień dla Zwiernika. W piątek, 26 maja miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej nadano imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Pilecki, syn patrona placówki. Oczywiście na uroczystości nie mogło zabraknąć członków stowarzyszenia Auschwitz Memento.

- Przez całą Polskę „wędruję” za moim ojcem, na szczęście nadal nadążam za nim. Zarówno podczas mszy świętej, jak i tutaj, w Domu Kultury w Zwierniku zauważyłem serce, zaangażowanie, starania, aby rozsławiać imię Witolda Pileckiego. Jestem szczęśliwy, że dotarłem do Zwiernika i dziękuję wam wszystkim za inicjatywę oraz konsekwencję w działaniu. Tak trzeba dążyć do celu – zaznaczył Andrzej Pilecki, który otrzymał gromkie brawa od ludzi zebranych w wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury.

Dyrektor Aurelia Mącior przypomniała, że inicjatywa wyboru patrona dla szkoły zrodziła się dwa lata temu podczas obchodów 150-lecia szkolnictwa w Zwierniku. Następnie wytypowano pięć kandydatur, których sylwetki sukcesywnie przybliżano lokalnej społeczności. Ostateczna decyzja zapadła podczas referendum.

- Głosowało aż 369 osób, na rotmistrza oddano 53 procent głosów. Przyjmując rotmistrza Witolda Pileckiego za patrona naszej szkoły włączamy się w dzieło ukazania postaci jednego z największych polskich bohaterów – podkreślała Aurelia Mącior.

W Domu Kultury odczytano uchwałę Rady Miejskiej w Pilźnie w sprawie nadania imienia PSP w Zwierniku.

- Dziękuję za wybór na patrona postaci tak szlachetnej, jak rotmistrz Witold Pilecki. Piękna postawa przez lata zapomnianego bohatera, który przez lata hołdował zasadzie Bóg – Honor – Ojczyzna, niech będzie wzorem dla kolejnych pokoleń, symbolem odwagi i patriotyzmu. Jak wyraziła się jego córka – tacy ludzie są jak rycerze, giną, ale nigdy nie umierają – przypomniał Tadeusz Pieczonka, przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie.

Podczas uroczystości zaprezentowano sztandar ufundowano przez rodzinę Franciszka Sumary, ps. „Stok” z Inspektoratu AK Nowy Sącz/Rytro. Fundatorami są córka Zofia Kos oraz wnukowie: ks. Leszek Kos - proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa w Zwierniku, Jan Kos, Małgorzata Śliwa, Paweł Kos, Anna Hańska i Agata Bajorek. Na gwoździu sztandaru widnieje dedykacja – ku wiecznej pamięci i chwale żołnierzy niezłomnych.

- Geneza ufundowania sztandaru jest naturalna. Wychowałem się w patriotycznej rodzinie. Od najmłodszych lat poznawałem tradycję Armii Krajowej, Katynia, zbrodni na Wołyniu, codziennie z dziadkiem słuchałem Radia Wolna Europa. W wieku 19 lat zostałem aresztowany przez SB, co daje świadectwo, że wychowanie człowieka jest bardzo ważne. Życzę wam, by rotmistrz był źródłem pięknego człowieczeństwa – mówił ks. proboszcz Leszek Kos.

Z kolei w budynku szkoły doszło do odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Tarnowie oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Dębicy.

- W życiu człowieka zawsze przychodzi chwila nadająca mu tożsamość. Taki moment przeżywacie wy -społeczność Zwiernika, uczniowie i nauczyciele szkoły. Rotmistrz był postacią niezwykłą i wielkim bohaterem. Gratuluję wyboru osoby patrona. To wielkie święto dla całej naszej gminnej społeczności – powiedziała Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna.

Do Zwiernika przybyło wielu gości, w tym m.in. Paulina Wądrzyk - prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento, Mirosław Krzyszkowski - reżyser filmu Pilecki, Przemysław Tejkowski - aktor, odtwórca roli Witolda Pileckiego w monodramie "Melduję Tobie Polsko", prezes Polskiego Radia Rzeszów, poseł Zdzisław Gawlik, radny Sejmiku Wojewódzkiego Wiesław Lada, Izabela Podhalańska, weteran Armii Krajowej i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5. PSK AK w Dębicy czy starosta dębicki Andrzej Reguła.

źródło informacji: Urząd Gminy Pilzno

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.