PROJEKTY
Auschwitz Memento
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.iany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

 

Migawki z Galerii
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

II Rajdu Ułanów trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

13054987 10153780823898409 4420231060256527837 oInformacja dla mediów

W najbliższą sobotę, 30 kwietnia, ponad 50 ułanów wyruszy z Oświęcimia (z terenu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego) do Alwerni szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu KL Auschwitz. II Rajd Konny im. Witolda Pileckiego odbywa się pod patronatem honorowym Andrzeja Pileckiego (syna rtm. Witolda Pileckiego). Organizatorami są: Stowarzyszenie  Krzewienia Tradycji Kawalerii im. Rotmistrza  Witolda Pileckiego z Chrzanowa oraz oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento (Akcja Projekt: Pilecki).

 Oprócz ułanów w kawaleryjskich siodłach usiądą także: gwiazda telewizyjnego ekranu dziennikarka Anna Popek oraz Anna Rajca (z-ca Burmistrza Gminy Alwernia).

Na szlaku pojawi się także Andrzej Pilecki oraz Małgorzata Iłłakowicz (spokrewniona ze słynną poetką Kazimierą Iłłakowiczówną), która 27 kwietnia zeszłego roku wyruszyła w samotną pielgrzymkę trasą ucieczki Rotmistrza. Wtedy chciała być sama, teraz pragnie spotkać się w większym gronie pasjonatów szlaku ucieczki Pileckiego i świętować razem.

Ciekawostką tej edycji rajdu jest także gościnne uczestnictwo Jacka Fairweathera, angielskiego pisarza (laureata brytyjskiego Pulitzera), zafascynowanego postacią Witolda Pileckiego. Stowarzyszenie Auschwiz Memento pomaga autorowi w dokumentacji i spotkaniach ze świadkami historii i ich dziećmi. Wraz z Jackiem przedstawiciele Stowarzyszenia przebyli także całą trasę ucieczki Rotmistrza.

W Rajdzie Ułanów weźmie także udział ok. 50 harcerzy z Mazowsza i Małopolski.

Obecna edycja Rajdu Ułanów jest także imprezą promującą wśród gości i okolicznych mieszkańców projekt utworzenia Szlaku Ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, który miałby być niezwykłą, historyczno-przyrodniczą atrakcją turystyczną Małopolski. Planowana trasa wiedzie najpiękniejszymi zakątkami regionu (od Oświęcimia do Nowego Wiśnicza), a po drodze turyści będą mogli zobaczyć wiele ciekawostek historyczno-przyrodniczych.

– Sukces poprzedniego rajdu spowodował, że tym razem w jeszcze liczniejszym gronie możemy oddać hołd bohaterom naszej historii, przybliżyć niezwykłą postać rotmistrza Witolda Pileckiego mieszkańcom Małopolski Zachodniej – stwierdza Paulina Wądrzyk prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Rajd rozpocznie się od zapalenia zniczy pod „Ścianą Straceń” na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz (8.00) przez delegacje ułanów i harcerzy. W tym czasie na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, a ułani przygotowywać się będą do uroczystego apelu. O godz. 9.00 wyruszą w trasę.

Kolejne postoje zaplanowano w Domu Ludowym w Gromcu (10.30),  Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (13.30), klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni (17.00), gdzie uczestnicy złożą kwiaty pod tablicą poświęconą Rotmistrzowi. Uczestnicy i goście spotkają się następnie z Andrzejem Pileckim, wezmą udział w uroczystej mszy, a po niej w ogrodach klasztoru oo. Bernardynów na uczestników i gości czekają niezwykłe atrakcje: koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca oraz ognisko harcerskie wraz z pieśniami patriotycznymi i gawędą historyczną.

– W miejscach postoju kawalerzystów w poszczególnych miejscowościach (PWSZ – ok. 9.00, Gromiec – 10.30, Dwór z Drogini na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie – 12.30) zostanie przeprowadzony quiz historyczny (SMS-owy) o rtm W. Pileckim, zaprezentowane zostaną filmy Ucieczka z Piekła Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Klamra Fundacji VIA VERITATIS – mówi Bogdan Wasztyl, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento. 

Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz.

70 lat później trasę ucieczki odtworzyli muzycy rockowego zespołu Forteca, którzy pokonali ją w zbliżonych do historycznych warunkach. W rok później ma murze kościoła Bernardynów w Alwerni zawisła pamiątkowa tablica upamiętniająca ucieczkę Pileckiego z Auschwitz. 1 maja 2015 roku odbył się I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz na trasie Oświęcim–Alwernia.

Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Ramowy program II Rajdu Konnego trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz – 30 kwietnia 2016 r.

8.00 – Zapalenie zniczy, złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci na terenie obozu Auschwitz.

8.30  – Rozpoczęcie II Rajdu na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, ul. M. Kolbego 8.

Złożenie meldunku przez komendanta rajdu. Przemówienia okolicznościowe.

9.00 – Wymarsz uczestników rajdu konnego.

9.30 – Prezentacja filmów w Domu Ludowym w Gromcu.

10.30 – Przystanek przy Domu Ludowym w Gromcu.

12.30 – Prezentacja filmów w Dworze z Drogini na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku

Etnograficznego w Wygiełzowie.

13.30   – Przystanek na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

17.00   – Przybycie na teren ogrodu przy klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni.

Przybycie harcerzy.

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ucieczkę Rotmistrza.

17.30 – Spotkanie z Panem Andrzejem Pileckim.

18.00   – Msza św. w klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni.

19.00   – Zakończenie rajdu.

Koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca.

21.00 – Ognisko harcerskie wraz z pieśniami patriotycznymi i gawędą historyczną

w ogrodach Klasztoru OO. Bernardynów w Alwerni.

Na trasie rajdu w poszczególnych miejscowościach zostanie przeprowadzony quiz historyczny o rtm. W. Pileckim, zaprezentowane zostaną filmy Ucieczka z Piekła Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Klamra Fundacji VIA VERITATIS. Odbędą się spotkania z Synem Rotmistrza.

Kontakt: Bogdan Wasztyl - 503078357

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.