PROJEKTY
Auschwitz Memento
nieobojetni baner
niezlomni baner
podroze-z-pileckim
cena-wolnosci-baner
lustro
glosy-z-auschwitz
sosienki
ucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz

pogiewontem logo
piasnica logo
siostrzyczka logo
listonosz logo

 

 

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
Zapomniani bohaterowie wychodzą z cienia
Europa nie może nie wiedzieć, Polska musi pamiętać
Opowieść o wyborach dokonywanych przez człowieka w obliczu ważnych wydarzeń historycznych
Film dokumentalny opowiadający o zapomnianej zbrodni w Lasach Piaśnickich
Film dokumentalny opowiadający o losach mieszkańców Oświęcimia i okolic w czasie niemieckiej okupacji
Historia niezwykłej przyjaźni Polki i Żydówki, która nawiązała się, gdy jako dzieci były więźniarkami KL Auschwitz

II Rajdu Ułanów trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

13054987 10153780823898409 4420231060256527837 oInformacja dla mediów

W najbliższą sobotę, 30 kwietnia, ponad 50 ułanów wyruszy z Oświęcimia (z terenu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego) do Alwerni szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu KL Auschwitz. II Rajd Konny im. Witolda Pileckiego odbywa się pod patronatem honorowym Andrzeja Pileckiego (syna rtm. Witolda Pileckiego). Organizatorami są: Stowarzyszenie  Krzewienia Tradycji Kawalerii im. Rotmistrza  Witolda Pileckiego z Chrzanowa oraz oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento (Akcja Projekt: Pilecki).

 Oprócz ułanów w kawaleryjskich siodłach usiądą także: gwiazda telewizyjnego ekranu dziennikarka Anna Popek oraz Anna Rajca (z-ca Burmistrza Gminy Alwernia).

Na szlaku pojawi się także Andrzej Pilecki oraz Małgorzata Iłłakowicz (spokrewniona ze słynną poetką Kazimierą Iłłakowiczówną), która 27 kwietnia zeszłego roku wyruszyła w samotną pielgrzymkę trasą ucieczki Rotmistrza. Wtedy chciała być sama, teraz pragnie spotkać się w większym gronie pasjonatów szlaku ucieczki Pileckiego i świętować razem.

Ciekawostką tej edycji rajdu jest także gościnne uczestnictwo Jacka Fairweathera, angielskiego pisarza (laureata brytyjskiego Pulitzera), zafascynowanego postacią Witolda Pileckiego. Stowarzyszenie Auschwiz Memento pomaga autorowi w dokumentacji i spotkaniach ze świadkami historii i ich dziećmi. Wraz z Jackiem przedstawiciele Stowarzyszenia przebyli także całą trasę ucieczki Rotmistrza.

W Rajdzie Ułanów weźmie także udział ok. 50 harcerzy z Mazowsza i Małopolski.

Obecna edycja Rajdu Ułanów jest także imprezą promującą wśród gości i okolicznych mieszkańców projekt utworzenia Szlaku Ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, który miałby być niezwykłą, historyczno-przyrodniczą atrakcją turystyczną Małopolski. Planowana trasa wiedzie najpiękniejszymi zakątkami regionu (od Oświęcimia do Nowego Wiśnicza), a po drodze turyści będą mogli zobaczyć wiele ciekawostek historyczno-przyrodniczych.

– Sukces poprzedniego rajdu spowodował, że tym razem w jeszcze liczniejszym gronie możemy oddać hołd bohaterom naszej historii, przybliżyć niezwykłą postać rotmistrza Witolda Pileckiego mieszkańcom Małopolski Zachodniej – stwierdza Paulina Wądrzyk prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Rajd rozpocznie się od zapalenia zniczy pod „Ścianą Straceń” na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz (8.00) przez delegacje ułanów i harcerzy. W tym czasie na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, a ułani przygotowywać się będą do uroczystego apelu. O godz. 9.00 wyruszą w trasę.

Kolejne postoje zaplanowano w Domu Ludowym w Gromcu (10.30),  Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (13.30), klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni (17.00), gdzie uczestnicy złożą kwiaty pod tablicą poświęconą Rotmistrzowi. Uczestnicy i goście spotkają się następnie z Andrzejem Pileckim, wezmą udział w uroczystej mszy, a po niej w ogrodach klasztoru oo. Bernardynów na uczestników i gości czekają niezwykłe atrakcje: koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca oraz ognisko harcerskie wraz z pieśniami patriotycznymi i gawędą historyczną.

– W miejscach postoju kawalerzystów w poszczególnych miejscowościach (PWSZ – ok. 9.00, Gromiec – 10.30, Dwór z Drogini na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie – 12.30) zostanie przeprowadzony quiz historyczny (SMS-owy) o rtm W. Pileckim, zaprezentowane zostaną filmy Ucieczka z Piekła Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Klamra Fundacji VIA VERITATIS – mówi Bogdan Wasztyl, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento. 

Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz.

70 lat później trasę ucieczki odtworzyli muzycy rockowego zespołu Forteca, którzy pokonali ją w zbliżonych do historycznych warunkach. W rok później ma murze kościoła Bernardynów w Alwerni zawisła pamiątkowa tablica upamiętniająca ucieczkę Pileckiego z Auschwitz. 1 maja 2015 roku odbył się I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz na trasie Oświęcim–Alwernia.

Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Ramowy program II Rajdu Konnego trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz – 30 kwietnia 2016 r.

8.00 – Zapalenie zniczy, złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci na terenie obozu Auschwitz.

8.30  – Rozpoczęcie II Rajdu na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, ul. M. Kolbego 8.

Złożenie meldunku przez komendanta rajdu. Przemówienia okolicznościowe.

9.00 – Wymarsz uczestników rajdu konnego.

9.30 – Prezentacja filmów w Domu Ludowym w Gromcu.

10.30 – Przystanek przy Domu Ludowym w Gromcu.

12.30 – Prezentacja filmów w Dworze z Drogini na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku

Etnograficznego w Wygiełzowie.

13.30   – Przystanek na terenie Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

17.00   – Przybycie na teren ogrodu przy klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni.

Przybycie harcerzy.

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ucieczkę Rotmistrza.

17.30 – Spotkanie z Panem Andrzejem Pileckim.

18.00   – Msza św. w klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni.

19.00   – Zakończenie rajdu.

Koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca.

21.00 – Ognisko harcerskie wraz z pieśniami patriotycznymi i gawędą historyczną

w ogrodach Klasztoru OO. Bernardynów w Alwerni.

Na trasie rajdu w poszczególnych miejscowościach zostanie przeprowadzony quiz historyczny o rtm. W. Pileckim, zaprezentowane zostaną filmy Ucieczka z Piekła Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz Klamra Fundacji VIA VERITATIS. Odbędą się spotkania z Synem Rotmistrza.

Kontakt: Bogdan Wasztyl - 503078357

Wspomóż Nas

Nasza działalność opiera się o wolontariat i darowizny osób fizycznych.

W tym momencie zbieramy środki finansowe na:

  • powstanie objazdowej wystawy "Niezłomni spod Auschwitz",
  • wydanie książki o bohaterskich żołnierzach oddziału AK "Sosienki", którzy zorganizowali najwięcej ucieczek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Jeśli popierasz cele Stowarzyszenia Auschwitz Memento wesprzyj nas darowizną poprzez system PayPal. Kliknięcie w powyższy obrazek przeniesie Cię na strony PayPal gdzie można przekazać darowiznę.

Można także wesprzeć Stowarzyszenie poprzez wpłaty na konto bankowe:

Bank Spółdzielczy w Andrychowie O/ Oświęcim
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu a także podaniem adresu mailowego i krótkimi danymi osobowymi, które umożliwią podziękowanie za pomoc w realizacji projektu.

Dziękujemy!

Partnerzy
wejherowo gdynia udskior
fio marszalek malopolski 2 mhp
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wtórna publikacja lub rozpowszechnianie treści publikowanych przez Stowarzyszenie
bez uprzedniej pisemnej zgody Zarządu Stowarzyszenia zabronione.